AKP virüs dinlemedi, Çanakkalelilerin canını hiçe saydı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü vakasının en çok olduğu iller arasında Gaziantep’i saymasına rağmen AKP’li Şahinbey Belediyesi Çanakkale Şehitliklerine gezi düzenledi. AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, gezi için yapılan seferi sosyal medya hesabından duyurdu. Seferde sosyal mesafe kuralına dikkat edilmediği görüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz perşembe günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla en çok vaka görülen 5 il arasında Gaziantep’in olduğunu açıkladı. Koca,”En çok vaka olan 5 il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep’in AKP’li Şahinbey Belediyesi ise ülke geneline göre vaka sayısı düşük olan Çanakkale’ye gezi düzenledi. AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale – Gaziantep uçak seferlerinin başladığını duyurarak “Çanakkale ve Gaziantep arası uçak seferleri bugün başladı. “Gaziler Diyarından Şehitler Diyarına” projesiyle binlerce gencimiz Şehitliğimizi/Şehrimizi ziyaret edebilecek.” dedi.

SOSYAL MESAFE HİÇE SAYILDI

Gezi kapsamında Çanakkale’ye yapılan uçak seferinin fotoğraflarını Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu sosyal medya hesabından paylaştı. Söz konusu fotoğraflarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilmediği gözlemlendi. Tahmazoğlu paylaşımda, “2015’te, Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümünde başlattığımız ziyaretlerimiz kapsamında bugüne kadar 79 bin öğrenci ve vatandaşımızı şehitler diyarına götürdük. Şanlı zaferin 105. yıl dönümünde ise, bu sayıyı 105 bine çıkarıyoruz. Bugün ilk kafilemizle hareket ettik.” ifadelerine yer verdi.

CHP’DEN SERT TEPKİ

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, yaşanan duruma yazılı bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Ceylan, Çanakkale’nin yaşlı nüfusuna dikkat çekerek açıklamasında şunları söyledi;

*Küresel salgında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 93’ü 65 yaş üstü, Çanakkale en yaşlı nüfusa sahip 3’üncü il ve Gaziantep Sağlık Bakanlığı verilerine göre en çok vaka gözlenen illerden biri. Ortada kim için, nasıl bir müjde var anlamak pek mümkün değil.

*Çanakkale yaşlı nüfusuna karşın küresel salgından en az etkilenen illerimizden biriyken, AKP’li bir ilçe belediyesinin sosyal mesafe kurallarını nasıl uyguladığı konusunda net bir bilgi yokken, tarifeli olmayan tek yönlü uçak seferleriyle organize ettiği programla, salgının yüz binde 25,7 olan bir ilden yüz binde 2,1 olan bir ile yolcu taşınması kime hizmet eder diye merak ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir