Boğaz’dan geçen araç: 20 bin! Çanakkale Köprüsü’ne verilen garanti: 45 bin!

Çanakkale’de boğaz ulaşımını sağlayan GESTAŞ firması, Kurban Bayramı sürecinde boğaz hattından günlük ortalama 20 bin aracın geçtiğini açıkladı. Yap- işlet- devret modeli ile yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nde ise yüklenici firmalara günlük 45 bin araç geçiş garantisi verildi.

Boğaz hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş., arefe günü de dahil olmak üzere toplam 5 günlük kurban bayramı sürecinde boğazdan geçen araç sayılarına ilişkin açıklama yaptı. Günlük ortalama 20 bin aracın boğazdan geçtiğini belirten açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Bayram boyunca saatsiz seferlerle hizmet verdiğimiz hatlarımızda taşınan araç sayısı geçen yıl Kurban Bayramı’na oranla yüzde 10 artarak 102 bin 407 adet olarak gerçekleşmiştir. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda 5 günde taşınan araç sayısı 92 bin 901’dir.”

45 BİN ARAÇ GARANTİSİ

Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında Yap-işlet-devret modeli ile inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 2022 yılında tamamlanması bekleniyor. Sözcü Yazarı Çiğdem Toker, tamamlandığında 15 euro + KDV araç geçiş ücreti belirlenen köprü için günlük 45 bin araç garantisi verildiğini açıklamıştı. Farklı kaynaklar ise verilen araç geçişi garantisinin 30 bin ile 45 bin arasında olduğunu belirtiyor. 

Öte yandan Çanakkale Boğazı’nda araç geçişleri en çok tatil dönemlerinde oluyor. Kış döneminde geçen araç sayısı ortalama 3’te 1 oranında azalıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir