KORONAVİRÜS: Toplam Vaka , Toplam Vefat , Toplam İyileşen , Ağır Hasta Sayısı saglik.gov.tr -

CHP’li Erkek tek tek açıkladı: “Kazdağları’nda geleceğimizi yok etmenize izin yok!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, sosyal medya hesabından Kazdağları’nı da etkilemesi beklenen maden yasasında yaşanılan son gelişmeleri paylaştı. Erkek, hükümetin düzenlemesine karşı Kazdağları’nı her zaman savunacaklarını söyledi.

CHP’li Erkek’in açıklaması şu şekilde:

“Bildiğimiz gibi, #Kazdağları’nda altın arayan Kanadalı Alamos Gold’un kurduğu Doğu Biga Madencilik şirketi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne yaptığı inşaat ruhsatı uzatma başvurusuna cevap alamadığı için çalışmalarını askıya almıştı.”

“Benzer durumda ülkemizde bazı firmalar olduğu bilinmekte. Ancak iktidar, altın arama bahanesiyle ülkemizin farklı yerlerindeki güzellikleri, Kazdağları’nı ve oradaki ekosistemi bozmaya, çocuklarımızın geleceğini yok etmeye kararlı. Geçtiğimiz günlerde TBMM’ye sunulan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile maden şirketi ruhsatı uzatımına yanıt verilmeyen şirketler, sadece Bakan onayıyla maden işletme faaliyetine devam edebilecektir.”

“İktidar maalesef halkına değil, altın şirketlerine hizmet için çalışmaktadır. Alamos Gold’u ve diğer şirketlerin ruhsatlarını yenilemek için mi bu düzenlemeyi getiriyorsunuz? Çocuklarımızın geleceğini değil de birkaç şirketi kurtarmak mı amacınız?”

“Anlaşılan o ki bu düzenlemenin hazırlıkları bir süredir yapılmaktaydı. Bir grup çevreci, hiçbir kanuna aykırı davranışta bulunmadan “#SuveVicdanNöbeti” tutuyordu. Apar topar gözaltına alınarak bunun için mi tahliye edildiler?”

“Düzenleme ile Alamos’u ve birkaç şirketi kurtarmak ise amacınız, bilin ki mücadelemizi sürdüreceğiz. Türkiye’nin dört bir yanında altın arama bahanesiyle geleceğimizi yok etmenize izin yok! #Kazdağları’ndan ellerinizi çekin, Kazdağları’nın üstü altından daha değerlidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir